ایکیگای

نمودار ایکیگای یک روش ژاپنی است که به گفته بسیاری کمک می‌کند هدف خود از زندگی را پیدا کرده و خوشحال‌تر باشیم. معنی و مفهوم ikigai در نمودار آن به وضوح قابل درک است. این نمودار شامل کره‌های هم‌پوشان است که به این صورت است:

چیزی که آن را دوست دارید.
چیزی که در آن خوب هستید.
چیزی که جهان به آن نیاز دارد.
چیزی که می‌توانید برای آن پول دریافت کنید.

قرار است این کره‌ها را به صورت تو خالی کشیده و آن را با اطلاعات خود تکمیل کنیم تا ببینیم فلسفه وجودی ما چیست.

نمودار ایکیگای

چیزی که آن را دوست دارید:

بدون در نظر گرفتن سه عامل دیگر، چه کاری در این دنیا هست که با انجام دادنش واقعا لذت می‌برید؟

مثال: آشپزی، نقاشی، طراحی، ساخت، والیبال، رانندگی، آموزش، دیدن فیلم، خوردن، آشپزی، مسافرت، بازی‌های کامپیوتری و لیستی از هر چیزی که واقعا عاشق آن هستید و شما را به هیجان وا می‌دارد. چیزی که باعث می‌شود گذر زمان را حس نکنید.

چیزی که در آن خوب هستید:

کاری که به خوبی انجام می‌دهید چیست؟ کاری که به اصطلاح در انجام آن تخصص بیشتری دارید و در مقایسه با دیگران در آن بهتر هستید. پاسخ این سوال را بدون در نظر گرفتن سه مورد دیگر بنویسید.

مثال: خط زیبا، والیبال، بازی کامپیوتری، نقاشی، مشاوره، آشپزی، کمک به دیگران، آموزش، متقاعد کردن دیگران، تمرکز، صحبت کردن، زبان و لیستی از هر آن چه که در آن خوب هستید.

چیزی که جهان به آن نیاز دارد:

حالا از مجموع دو لیست بالا در ارتباط با مردم و جامعه، چه کاری وجود دارد که مردم واقعا به آن نیاز دارند؟

مثال: مشاوره، صحبت کردن، آموزش، آشپزی، نقاشی، طراحی، ساخت، والیبال، رانندگی، مسافرت، خط زیبا، فوتبال، کمک به دیگران، زبان

چیزی که می‌توانید برای آن پول دریافت کنید:

از مرحله قبلی چه کاری وجود دارد که مردم بابت آن حاضرند هزینه کنند؟ آموزش، آشپزی، نقاشی، طراحی، ساخت، والیبال، رانندگی و …

حالا به این صورت، نمودار ایکیگای را تکمیل کنید:

  1. ابتدا لیست تمام کارهایی را که به آنها علاقه دارید بنویسید. فارغ از اینکه در آن مهارت دارید یا نه، درآمدزاست یا نه، مشتری دارد یا نه و… .
  2. سپس لیست تمام کارهایی را که در آن مهارت دارید بنویسید. فارغ از اینکه به آن علاقه دارید یا نه، فرصت انجامش را دارید یا نه و… .
  3. سپس از مجموع موارد درج شده در دو ردیف بالا، لیستی از کارهایی را که در دنیای امروز، نیاز به آن وجود دارد جدا کنید. (مثلا ممکن است به بافندگی علاقه داشته باشید اما آیا در دنیای امروز، کسی به آن نیازی دارد؟)
  4. سپس از لیست جدا شده فوق، کارهایی را که مردم حاضرند بابت آن پول بپردازند بنویسید. (مثلا همه به یک تابلوفرش دستبافت طلادوز شده علاقه دارند، اما آیا کسانی حاضر هستند برای این علاقه، چند صد میلیون تومان هزینه کنند؟)

نقاط تقاطع بخش‌های نمودار ایکیگای

طبق این نمودار:

در نقطه تلاقی آن‌چه دوست دارید و آن‌چه در آن مهارت دارید، اشتیاق شما قرار دارد.

در تقاطع آن‌چه شما دوست دارید و آن‌چه جهان به آن نیاز دارد، ماموریت شما است.

در تقاطع آن‌چه جهان به آن نیاز دارد و آن‌چه می‌توانید برای آن پول دریافت کنید، شغل شماست.

در تقاطع آن‌چه در آن مهارت دارید و چیزی که می‌توانید برای آن پول دریافت کنید، حرفه شماست.

بنابراین “نقطه شیرین” در نمودار ایکیگای چیست؟

این نقطه شامل چیزی است که شما به آن علاقه دارید، در آن مهارت دارید، جهان اکنون به آن نیاز دارد، و کسی برای آن پولی به شما خواهد داد. به عنوان مثال، اگر من به ارائه مشاوره مالی علاقه دارم، هم‌چنین در آن مهارت دارم، در دنیای من در این زمان، نیاز به آن وجود دارد و چندین پیشنهاد شغلی در این زمینه دارم، شاید بگویم که ایکیگای خود را یافته‌ام.

در این زمینه کتابی با اسم “ایکیگای” وجود دارد که به صورت مفصل در مورد ایکیگای توضیح داده است. همچنین سایت‌های آنلاین و اپلیکیشن‌های موبایلی هستند که ابزارهایی جهت یافتن سریع و راحت ایکیگای در اختیار شما قرار می‌دهند. و کافی است این عبارت را انگلیسی سرچ کنید.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *