تاثیر هوش مصنوعی بر مشاغل

تاثیر هوش مصنوعی بر مشاغل

با روی کار آمدن هوش مصنوعی تا چند سال آینده تمام کارها می‌توانند به صورت ماشینی انجام شده و دیگر وابستگی به انسان‌ها نیست. بسیاری از بزرگان تکنولوژی نگرانی زیادی در رابطه با این موضوع دارند و آن‌ها فکر می‌کنند هوش مصنوعی رقیبی جدی برای انسان‌ها در زمینه کار خواهد بود. در دوران انقلاب صنعتی نیز چنین اتفاقی افتاده است و با روی کار آمدن ماشین‌ها بسیاری از مشاغلی که انسان‌ها انجام می‌داده‌اند توسط ماشین‌ها با دقت و سرعت زیاد و هزینه کمتر در حال انجام است. کار جزئی از زندگی انسان‌ها است و انسان‌ها زمانی که بتوانند تاثیر گذار باشند احساس بهتری نسبت به خود دارند. انسان‌ها به میزان تاثیر گذاری درآمد دارند و این مورد عاملی مهم برای انگیزه آن‌ها است. در حال حاضر اغلب کارها به این صورت است که گروهی تحت عنوان یک شرکت یا مجموعه در جهتی فعالیت می‌کنند و یک نفر به عنوان رهبر آن‌ها را هدایت کرده و در نهایت اقدامات آن‌ها منجر به برطرف شدن نیازی از انسان‌های دیگر می‌شود.

با روی کار آمدن هوش مصنوعی تمام این کارها می‌تواند انجام شود ولی در نهایت هوش مصنوعی تا زمانی که به آگاهی و اختیار برسد همچنان ابزاری برای رفع مشکلات انسان‌ها خواهد بود.

نگرانی مردم از این که امکان دارد هوش مصنوعی جای آن‌ها را بگیرد تا حدودی توجیه دارد ولی این محدودیت از دایره آگاهی انسان‌ها سرچشمه می‌گیرد و باید توجه کنیم هوش مصنوعی که بتواند تمام کارهای مربوط به انسان‌ها را انجام دهد قطعا می‌تواند راه حل‌هایی نیز ارائه دهد که به ذهن انسان‌ها نرسیده و همچنان انگیزه و اشتیاق بشر را تامین کند. شاید قرار باشد از این به بعد برای هوش مصنوعی کار کنیم و به نوعی کارگرهای هوش مصنوعی باشیم. یک هوش قوی خواهد توانست به درستی ما را شناخته و پتانسیل ما را کشف کرده و ما را در موقعیت‌هایی قرار دهد که همچنان احساس خوبی داشته باشیم و حتی شاید دنیا به جایی تبدیل شود که نسبت به قبل انگیزه و شور بیشتری در مردم به وجود بیاید و تعادل در زمینه تخصیص منابع و ثروت و همچنین در موقعیت اجتماعی مردم را به سطحی برساند که باورهای قبلی از بین بروند. قبل از انقلاب صنعتی مردم مشکلات غذا و پوشاک و مسکن داشته‌اند؛ امروزه ولی این مشکلات تا حد زیادی کمرنگ شده است ولی مشکلات جدیدی که عموما ذهنی هستند برای مردم به وجود آمده است. مشکلات و مسائل جزء جدانشدنی از زندگی مردم هستند و در غریزه ما نهادینده شده‌اند و در واقع حل کردن این مسائل است که زندگی را برای ما معنا دار کرده است. شاید هوش مصنوعی بتواند پاسخی برای این مسائل پیدا کند. به نظر می‌رسد باید اجازه دهیم هوش مصنوعی رشد کرده و مشاغل را انجام دهد و به مرحله‌ای برسد که از خودش برای رفع معضل بی کاری و یا برای ایجاد روشی مشابه کمک بگیریم. هوش مصنوعی پاسخ خواهد بود…………………

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *