احتمال بروز آگاهی در ChatGPT ورژن 5

شرکت OpenAI با هوش مصنوعی ChatGPT سر و صدای زیادی به پا کرد. این شرکت کار خود را در یک ساختمان عادی و کمتر شناخته شده شروع کرد و تا زمان رونمایی از دستاورد خود هیچ اخباری بروز نداد. آن‌ها ناگهان تمام آن چه که در چنته داشتند را به عموم معرفی کردند و باعث سر و صدای زیادی در جهان شدند. باعث بهت و حیرت جهانیان شدند و حتی به گفته مدیرعامل این شرکت، خودشان هم انتظار چنین بازخوردی نداشتند. آن‌ها موفق شدند هوش مصنوعی بسازند که تقریبا می‌تواند به هر چیزی پاسخ دهد. این کار آن‌ها دست کمی از معجزه در دنیای تکنولوژی نداشت. بلافاصله مایکروسافت سرمایه گذاری بزرگی روی این پروژه انجام داد و آژیر خطر گوگل به عنوان رهبر و پرچمدار حوزه هوش مصنوعی به صدا در آمد. مردم کنجکاو شدند و چندین میلیون نفر این هوش مصنوعی را تست کردند. همه چیز شگفت انگیز بود؛ هوش مصنوعی مثل یک انسان ولی با دانشی به وسعت داده‌های اینترنت می‌تواند تعاملی بی نظیر داشته باشد و حتی آینده را نیز پیش بینی کند. این هوش مصنوعی بلافاصله بعد از معرفی مشاغل بسیار زیادی را تحت تاثیر قرار داد؛ می‌توانست برنامه بنویسد، مقاله بنویسد، کتاب بنویسد، بهتر از یک پزشک بیماری را تشخیص دهد، در مورد فلسفه و عرفان صحبت کند، ترید انجام دهد و خلاصه کارهای زیادی انجام دهد.

در زمانی که مردم سرگرم چت کردن با ChatGPT بودند و هنوز کسی متوجه نشده است چه اتفاقی افتاده است، شرکت OpenAI از نسخه 4 این هوش مصنوعی رونمایی کرد و حالا هم صبحت از رونمایی ورژن 5 است؛ نسخه‌ای که قرار است هوش انسانی را به چالش بکشد و در شروع کار صدای برخی از رهبران دنیای تکنولوژی در آمده است و حتی کشورهایی این هوش مصنوعی را در کشوران مسدود کرده‌اند و احتمالا کشورهای دیگری نیز هستند که در حال بررسی و ارزیابی این هوش مصنوعی هستند تا به این صف بپیوندند و یا هر چه سریع‌تر رقیب آن را درست کنند تا از قافله عقب نمانند. نباید فراموش کنیم که شرکت OpenAI یک شرکت نوپا و نوظهور است که از نظر فنی و تخصصی بسیار قدرتمند و توانا است و شخصی محبوب و ثرومتند مانند ایلان ماسک در این شرکت سرمایه گذاری کرده است؛ ولی احتمالا یک شرکت بالغ‌تر مانند گوگل یا مایکروسافت حتی در صورت دستیابی به چنین دستاوردی چنین عجولانه و بدون سیاست برخورد نمی‌کند. دیری نمی‌گذرد که برتری این هوش مصنوعی نسبت به هوش انسان آشکار شده و صدای اعتراض کشیشان و اخلاق مداران و معترضان و سیاستمداران و مردم از کار بی کار شده در می‌آید و حتی ایلان ماسک هم نخواهد توانست از سنگ اندازی‌هایی که به این شرکت می‌شود جلوگیری کند. نباید فراموش کنیم که ما انسان هستیم و غریزه داریم و در غرایز ما تلاش برای بقاء و برترین بودن تعریف شده است و حاضریم دست به هر عملی مانند جنگ و خونریزی بزنیم تا جایگاهمان متزلزل نشود. باید منتظر بمانیم و ببینیم در کشوری که خودش را به عنوان مهد علم و آزادی معرفی کرده است چه اتفاقی می‌افتد؛ آیا هوش مصنوعی بدون ایجاد اصطکاک و حاشیه به رشد و پیشرفت خود ادامه می‌دهد و گوی سبقت را از انسان‌ها می‌رباید و شرکت‌های بزرگ تکنولوژی می‌توانند سیاست‌های درستی در جهت برطرف کردن نگرانی مردم اعمال کنند و یا آرام آرام مردم متوجه خطر شده و شروع به اعمال فشار و توقف این هوش مصنوعی خواهند شد.

رهبران بزرگ تکنولوژی و از جمله مدیرعامل OpenAI پیش قدم شده و بر سر خطرناک بودن هوش مصنوعی اتفاق نظر دارند و حتی خواستار توقف آن نیز شده‌اند که این سیاست خود به نوعی می‌تواند باعث دلگرمی مردم شود. چیزی که مهم است شرکت OpenAI جرقه یک رقابت جهانی بزرگ را زده است و می‌توان انتظار داشت جهشی بسیار بزرگ‌تر نسبت به دستاوردهای قبلی به وجود آید. احتمالا مدت زمان زیادی به دستیابی به یک هوش مصنوعی جهانی با دانشی به وسعت اینترنت و با توانایی‌های خارج از تصور ما نمانده است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *