مکالمه انسانی هوش مصنوعی Google LaMDA

گوگل LaMDA یک هوش مصنوعی فوق‌العاده قدرتمند است که به کاربران اجازه می‌دهد یک گفت‌و‌گوی کاملا طبیعی با ماشین داشته باشند.

مکالمه‌ی طبیعی، به آن شکلی که بین انسان‌ها صورت می‌گیرد اگرچه یک طرح کلی دارد اما کاملا غیرقابل پیش‌بینی است و سرانجام نامشخصی دارد. به همین خاطر اگر به همان شکلی که با انسان‌ها گفت‌و‌گو می‌کنیم، با کامپیوتر حرف بزنیم، پاسخ منطقی دریافت نخواهیم کرد.

در واقع آن چه باعث می‌شود هوش‌های مصنوعی امروزی نتوانند خیلی با انسان‌ها مکالمه‌ی طبیعی داشته باشند همین تغییر ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی موضوعات است. اما LaMDA با هدف بهبود گفت‌و‌گوی طبیعی بین انسان و ماشین طراحی شده. به این صورت که شاید شما موضوع مکالمه را کاملا تغییر دهید اما مشکلی پیش نخواهد آمد، چرا که ماشین پا به پای شما پیش می‌آید؛ بدون اینکه وقفه یا اختلالی در فرایند گفت‌و‌گو به‌وجود بیاید.

 

 

نکته‌ی جالب اینجاست که گوگل برای نمایش توانایی LaMDA از آن در قالب سیاره‌ی پلوتو و حتی یک موشک کاغذی استفاده کرد. بدیهی است آنچه اهمیت بالایی داشت، اشیا نبودند، بلکه درک بالا و عجیب این هوش مصنوعی بود که به بهترین شکل ممکن سؤالات و موضوعات گفت‌و‌گو را درک می‌کرد و بهترین پاسخ ممکن را ارائه می‌داد.

همان‌طور که در تصویر بالا مشاهده می‌کنید، پرسشی که از پلوتو پرسیده شده بود این بود: «اگر به آنجا سفر می‌کردم (به سیاره‌ی پلوتو) چه می‌دیدم؟» که پلوتو هم در پاسخ گفت: «دره‌های بزرگ، کوه‌های یخی، چشمه‌های آب گرم و تعدادی هم دهانه‌ی آتش‌فشان».

طبق گفته‌های گوگل، LaMDA به این صورت طراحی و آموزش داده شده که می‌تواند گفت‌و‌گوی آزاد را با سایر شکل‌های زبانی (سایر متون) تشخیص دهد. به همین خاطر می‌تواند همیشه پاسخی منطقی برای پرسش‌های پیش‌بینی نشده‌ی کاربران داشته باشد.

این‌طور که به نظر می‌رسد، گوگل قصد دارد به‌زودی از LaMDA در محصول یا سرویس‌های مختلف استفاده کند که فعلا از حضور آن در Workspace، جست‌و‌جوی گوگل و اسیستنت باخبریم. اسیستنت، دستیار صوتی گوگل است که حتی بدون این فناوری هم از سایر دستیارهای صوتی هوشمند عملکرد بهتری دارد و قطعا با حضور آن می‌تواند جهش بزرگی در زمینه‌ی گفت‌و‌گو با کاربران داشته باشد.

منبع

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *