داروی رشد مجدد دندان

داروی رشد مجدد دندان ساخته شد

برخی از کوسه‌ها، هرچند هفته یک‌بار دندان‌های جدید درمی‌آورند. این درحالی است که تمساح‌ها درطول عمر طولانی خود هزاران بار صاحب دندان‌های جدید می‌شوند. با وجود این توانایی جایگزینی بی‌پایان دندان چیزی است که ما و دیگر پستانداران از آن بی‌نصیب مانده‌ایم. ۳۲ دندان دائمی که تا بزرگسالی ما رشد می‌کنند، تمام چیزی است که در طول عمرمان به‌دست می‌آوریم.

تیمی از دانشمندان ژاپنی قرار است دارویی را آزمایش کنند که به رویش دندان‌های جدید در انسان کمک می‌کند. پیش‌ازاین محققان در مطالعه‌ای روی یک آنتی‌بادی متعلق به ژن مرتبط با حساسیت رحم ۱ (USAG-1) تمرکز کرده بودند. این آنتی‌بادی می‌تواند رشد دندان‌های جدید را در موش‌های مبتلا به بی‌دندانی تحریک کند. دانشمندان دریافتند که USAG-1 برای سرکوب رشد دندان‌ها، با سایر پروتئین‌های بدن تعامل دارد. مسدودکردن این تعامل می‌تواند به سیگنال‌دهی پروتئین مورفوژنیک استخوان کمک کند و درنهایت به رشد دندان‌های جدید منجر شود.

پس از آزمایش روی موش‌ها در سال ۲۰۱۸، آزمایش‌های دیگر روی راسوهای اهلی نیز با موفقیت مشابه در رویش دندان‌های جدید همراه بود. حیوانات هفتمین دندان جلویی را که شکل و ساختارش شبیه به نمونه‌های مجاور بود، رشد دادند. تاکاهاشی می‌گوید: «امیدواریم بتوانیم مسیر را برای استفاده‌ی بالینی از دارو هموار کنیم.»

دانشمندان از سال‌ها پیش در تلاش بوده‌اند تا کد بیان ژنتیکی را که به حیواناتی مانند کوسه امکان رشد مداوم دندان‌ها را می‌دهد، رمزگشایی کنند؛ اما کاربردی‌سازی آن برای انسان تاکنون دست‌نیافتنی بوده است.

رویش مجدد دندان

اولین داروی رشد مجدد دندان به زودی روی انسان آزمایش می‌شود

دانشمندان در آستانه موفقیت در رشد مجدد دندان در انسان‌ها هستند و ممکن است داروی مورد نیاز برای انجام این کار را در عرض چند سال دردسترس مردم قرار دهند.

در کارآزمایی که از سپتامبر تا اوت سال ۲۰۲۵ در بیمارستان دانشگاه کیوتو ژاپن برگزار می‌شود، ۳۰ مرد ۳۰ تا ۶۴ ساله که حداقل یک دندان آسیای بزرگ خود را از دست داده‌اند، تحت درمان جدید قرار می‌گیرند.

درمان داخل وریدی جدید پس از رشد موفقیت‌آمیز دندان‌های جدید در مدل‌های موش و راسوی اهلی بدون عوارض جانبی، روی انسان آزمایش می‌شود. پژوهشگران در حال ثبت‌نام شرکت‌کنندگان برای این مرحله از کارآزمایی هستند. آن‌ها سپس به دنبال تکرار کارآزمایی روی افراد دچار بی‌دندانی جزئی یا افرادی هستند که یک تا پنج دندان دائمی خود را به دلیل عوامل محیطی از دست داده‌اند. پس از مرحله اول که ۱۱ ماه طول می‌کشد، پژوهشگران دارو را روی بیماران ۲ تا ۷ ساله که حداقل چهار دندان خود را به دلیل کمبود مادرزادی دندان‌ها از دست داده‌اند، آزمایش خواهند کرد. داروی مورد بررسی، پروتئین USAG-1 را غیرفعال می‌کند. ژنی که این پروتئین را رمزگذاری می‌کند، در سرکوب رشد دندان نقش دارد. بنا به گزارش منتشرشده در سال ۲۰۲۳، مهار تعامل USAG-1 با سایر پروتئین‌ها، پیام‌رسانی پروتئین ریخت‌زایی استخوان (BMP) را در پی دارد و از این طریق موجب رشد استخوان جدید می‌شود.

موش‌ها و راسوها ویژگی‌های USAG-1 شبیه به انسان دارند. به‌گفته‌ی پژوهشگران، پروتئین USAG-1 دارای تشابه آمینواسیدی ۹۷ درصدی بین گونه‌های مختلف ازجمله انسان، موش و سگ‌های نژاد بیگل است اما هنوز آزمایشی روی سگ‌های مذکور انجام نشده است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *