باتری اتمی با 50 سال شارژدهی

ساخت باتری هسته‌ای که 50 سال شارژ نگه می‌دارد

باتری که می‌تواند گوشی شما را به مدت 50 سال بدون نیاز به شارژ روشن نگه دارد. استارتاپی چینی باتری هسته‌ای توسعه داده است که می‌تواند به مدت ۵۰ سال متوالی بدون نیاز به شارژ مجدد، انرژی الکتریکی تولید کند.

بتاولت، یک شرکت مستقر در پکن، توانسته است با گنجاندن ۶۳ ایزوتوپ هسته‌ای در ماژولی کوچک‌تر از یک سکه، انرژی اتمی را با موفقیت کوچک‌سازی کند. این باتری آینده‌نگرانه هم‌اکنون درحال طی‌کردن مراحل آزمایشی است و برای استفاده‌ی تجاری در دستگاه‌هایی مانند تلفن‌ها و پهپاد‌ها در زمانی نامعلوم به تولید انبوه خواهد رسید.

مدل اولیه‌ی باتری بتاولت به‌نام BV100، می‌تواند تنها با ابعاد ۱۵ در ۱۵ در ۱۵ میلی‌مترمکعب، ۱۰۰ میکرووات توان در ولتاژ ۳ ولت تولید کند؛ این شرکت قصد دارد تا سال ۲۰۲۵ توان خروجی باتری‌هایش را به یک وات برساند. این باتری‌های هسته‌ای‌ را می‌توان برای دستیابی به توان‌های بیش‌تر، به‌یکدیگر متصل کرد.

باتری اتمی بتاولت

باتری بتاولت انرژی‌های آزاد شده توسط ایزوتوپ‌های درحال تجزیه را به انرژی الکتریکی تبدیل می‌کند. پیش‌تر ضربان‌ساز‌های اتمی قلب از فناوی مشابه استفاده می‌کردند؛ با‌این‌حال، به‌ خاطر خطرات عناصر رادیواکتیو مانند پلوتونیم، از این فناوری‌ها استقبال نشد.

برای رفع نگرانی‌های ایمنی، بتاولت در باتری‌های اتمی خود از یک لایه‌ی نیمه‌رسانای الماس و ایزوتوپ‌های درحال تجزیه‌ی نیکل استفاده می‌کند. این شرکت اطمینان داده است که هیچ‌گونه تشعشعی از باتری‌هایش به بیرون نشت نمی‌کند و هیچ ماده‌ی شیمیایی در ترکیب آن وجود ندارد. ظاهراً پس از تجزیه‌ی کامل، ایزوتوپ نیکل-۶۳ به مس تبدیل می‌شود.

بتاولت ادعا می‌کند که به لطف شیوه‌ی ساخت لایه‌لایه، باتری آن‌ها حتی در صورت له شدن و سوراخ شدن آتش نمی‌گیرد و منفجر نمی‌شود. هم‌چنین این باتری‌ها توانایی تحمل دماهای شدید بین منفی ۶۰ درجه تا مثبت ۱۲۰ درجه‌ی سانتی‌گراد را دارند.

منبع

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *