OpenAI و Meta به دنبال هوش جامع مصنوعی (AGI)

هوش مصنوعی جدید متا و OpenAI احتمالا قدرت استدلال خواهد داشت

متا و OpenAI ظاهرا در حال آماده‌سازی مدل‌های جدید هوش مصنوعی با قابلیت استدلال و برنامه‌ریزی هستند.

جوئل پینو، معاون تحقیقات هوش مصنوعی متا، می‌گوید: «ما سخت در تلاشیم تا بفهمیم چگونه این مدل‌ها را نه فقط برای مکالمه، بلکه برای استدلال، برنامه‌ریزی… و برای داشتن حافظه به کار ببریم.»

اگر ادعاهای مطرح‌شده دقیق باشند، هردو مدل می‌توانند گام بزرگی در جهت دستیابی به هوش جامع مصنوعی (AGI) بردارند. این نسخه از هوش مصنوعی احتمالا هم‌سطح انسان یا حتی هوشمندتر خواهد بود.

برد لایت‌کپ، مدیر ارشد عملیاتی OpenAI، می‌گوید: «ما مدلی از هوش مصنوعی را می‌بینیم که می‌تواند وظایف پیچیده‌تری را به روشی پیچیده‌تر انجام دهد.» همچنین او معتقد است پیکربندی سطح استدلال این مدل‌ها تازه شروع شده است.

ادعاهای مطرح‌شده‌ی هردو شرکت به طرز ناامیدکننده‌ای مبهم هستند؛ البته این اولین بار نیست که رهبران هوش مصنوعی چنین ادعاهای بزرگی را مطرح می‌کنند.

تابستان گذشته محققان مایکروسافت ادعا کردند که GPT-4 بارقه‌های AGI را دارد. سم آلتمن، مدیرعامل OpenAI، مدت‌ها است از تلاش برای توسعه‌ی AGI می‌گوید. مارک زاکربرگ، مدیرعامل متا، به صراحت گفت که هدف نهایی کسب‌و‌کار پرهزینه‌ی هوش مصنوعی‌ این شرکت، توسعه‌ی AGI یا هوش مصنوعی انسان‌گونه است.

تحقیقات مختلفی نشان داده‌اند که پیشرفت AGI چیزی بیش از یک سراب یا توهم نیست. به‌طور کلی شک و تردیدهای زیادی این ایده را احاطه کرده‌. شاید اکنون بیش‌از هرزمان دیگری این شک‌ و تردیدها وجود دارند.

منبع

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *