چشم انداز اینتل از جایگزینی انسان‌ها با هوش مصنوعی در سازمان‌ها

چشم انداز اینتل از جایگزینی کارکنان با هوش مصنوعی

اینتل پیش‌بینی‌های جالبی درمورد آینده‌ی هوش مصنوعی و تأثیر این فناوری روی شرکت‌ها مطرح کرده است.

چشم‌انداز اینتل به سه عصر جدید در حوزه‌ی هوش مصنوعی ختم می‌شود. درحال‌حاضر، در عصر دستیارهای هوش مصنوعی هستیم که ابزارهایی مانند مایکروسافت کوپایلت و ChatGPT را در بر می‌گیرد. گام بعدی، عصر ایجنت‌های (Agent) هوش مصنوعی است که کتی دوره‌ی مذکور را به این‌شکل توصیف می‌کند: «منظور ما از ایجنت این است که هوش مصنوعی به‌جای کمک کردن به انسان‌ها، کل حجم کاری حوزه‌ی خاصی را انجام می‌دهد.»

«حجم کاری حوزه‌ی خاص» اصطلاحی در دنیای تجارت محسوب می‌شود که کتی درمورد آن می‌گوید: «تصور کنید نقش صندوق‌دار در فروشگاه خرده‌فروشی را هوش مصنوعی برعهده بگیرد. تصور کنید دستیاری داشته باشید که جریان‌های کاری پیچیده‌ی زیادی را برای شما مدیریت کند.» به‌عبارت دیگر، هوش مصنوعی جایگزین نقش‌هایی می‌شود که به‌طور معمول انسان‌ها آن‌ها را انجام می‌دهند.

درنهایت، عصر «توابع هوش مصنوعی» را داریم؛ جایی‌که ایجنت‌ها با همکاری یکدیگر، کل بخش‌های یک سازمان را تحت کنترل خود درمی‌آورند. کتی می‌گوید: «عصر بعدی، عصر توابع هوش مصنوعی خواهد بود. جایی که دیگر با یک ایجنت سروکار نداریم، بلکه مجموعه‌ای از ایجنت‌ها به‌صورت تیمی با هم تعامل می‌کنند تا همه‌ی کارهای بخشی مانند واحد مالی یا منابع انسانی را انجام دهند.»

اگر به ظهور هوش مصنوعی مولد توجه کرده باشید، هیچ‌کدام از مواردی که کتی به‌آن‌ها اشاره می‌کند تعجب‌آور نخواهد بود؛ اما اینکه شرکتی مثل اینتل تا این حد و به‌طور آشکار از جایگزینی مشاغل سنتی با هوش مصنوعی صحبت می‌کند، شگفت‌انگیز است.

در آینده‌ای که تحت سلطه‌ی ایجنت‌های هوش مصنوعی قرار دارد، مطمئناً دوست دارید مالک شرکتی باشید که سخت‌افزار مورد نیاز برای اجرای این ابزارها را می‌فروشد. به‌عبارت دیگر، شاید پیش‌بینی‌های اینتل در مورد هوش مصنوعی در آینده، کمی خوش‌بینانه باشد.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *