الگو (Pattern)

الگو مدل یا یک سلسله قوانین است که با استفاده از آن می‌توان هر چیزی یا قسمتی از یک چیز را تولید نمود. دانش شناسایی الگوها به شناسایی الگو معروف است. الگو در واقع تولید هر چیزی است که با تکرار عجین و سرشته شده باشد. تکرار می‌تواند زیرالگوها یا زیرالگوهای اصلاح شده بر طبق چند قانون ساده داشته باشند. به صورت کلی می‌توان به وسیله مردم الگوها را تشخیص داد یا کشف نمود (در بعضی از حالات نیز می‌توان از رایانه استفاده کرد)

منبع

قبل از روی کار آمدن کامپیوتر و هوش مصنوعی، مغز، قوی‌ترین وسیله شناخته شده جهت الگویابی بوده است. احساسات موجودات زنده شامل دیدن، شنیدن، لمس کردن، چشیدن و بوییدن کمک می‌کنند فرکانس‌های موجود در طبیعت به صورت گسسته تفکیک شده و برای مغز قابل درک شوند. احساسات می‌توانند رنج خاصی از فرکانس‌ها را تشخیص داده و تفکیک کنند. هر چقدر دسته بندی تفکیک پذیری بالاتری داشته باشد و همپوشانی در آن کمتر باشد، کیفیت ساخت الگو نیز بالاتر خواهد رفت. الگوها به نوعی وجه اشتراک میان همه چیز هستند. الگوهای تجزیه ناپذیر از نظر تئوری بهترین الگوها هستند که بهترین دسته بندی روی آن‌ها صورت گرفته است.

الگو به منظور نشان دادن تکرارپذیری رفتار یا خواص یک سیستم، شی یا مفهوم است که تکرارپذیری آن را در بازه زمان یا مکان نشان می‌دهد. یافتن الگوهای بنیادین می‌تواند پایه و اساس شکل گیری نظریه‌ای به منظور توصیف همه چیز باشد.

در طول تاریخ انسان خردمند (Homo sapiens) همواره به دنبال این بوده است که کوچکترین جزء تشکیل دهنده مواد را پیدا کند و برای این منظور از هیچ گونه تلاشی برای تجزیه کردن کوچکترین ذره تشکیل دهنده مواد، یعنی اتم دریغ نکرده است. از طرف دیگر همواره به دنبال کشف گستره گیتی بوده است که این میل بشر برای رسیدن به یک الگوی غیر قابل تفکیک و تمام و کمال جهت توصیف جهان هستی را می‌دهد….

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *